Ustaw jako stronę główną Dodaj do ulubionych

 
 
  
  

10 Polskie Spotkania Europejskie 2003


 

Zdjęcia:
 
J. Kunicki

     W tym roku mija dziesięć lat od momentu, kiedy po raz pierwszy Polska Fundacja im. Roberta Schumana zorganizowała Polskie Spotkania Europejskie. Wpisały się one już na stałe w kalendarz wydarzeń promujących polskie członkostwo w Unii Europejskiej i są ważnym elementem "przedakcesyjnej kampanii". X Polskie Spotkania Europejskie, poprzez publiczną debatę przekonują, iż Europa nie może jednoczyć się bez naszego udziału i że integracja z Unią Europejską jest polską racją stanu.
    Tegoroczne X Polskie Spotkania Europejskie stanowiły preludium do wielkiego finału - referendum w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Uroczyste otwarcie X Spotkań odbyło się 10 maja 2003 r. na Placu Zamkowym. Oprócz kilku tysięcy gości zaproszonych z całej Polski, w otwarciu brał udział: Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, Prezes NBP Leszek Balcerowicz, Minister Danuta Hübner. 
Po części oficjalnej, z Placu Zamkowego wyruszyła Parada Schumana - barwna, pokojowa manifestacja naszego poparcia dla idei zjednoczonej Europy. Również na Placu Zamkowym do godzin wieczornych trwał festyn z udziałem organizacji proeuropejskich. Całość ubarwiały amatorskie grupy artystyczne występujące na ustawionej na Placu estradzie. 
     Podczas trwania festynu dla uczestników Spotkań przewidziano kilka seminariów tematycznych, związanych z naszym przystąpieniem do UE. Na zdjęciach prezentowana jest konferencja w Bielwederze na temat poltyki zagranicznej Polski.
     W drugim dniu Spotkań, 11 maja, Polska Fundacja im. Roberta Schumana przy współpracy z Kolegium Europejskim w Natolinie organizowała konferencję w hotelu Sheraton pt. Zjednoczona Europa i narodowe dziedzictwa. Jej podstawowym celem było wzbogacenie debaty (zdominowanej siłą rzeczy przez bezpośrednią i emocjonalną konfrontację zwolenników i przeciwników rozszerzenia UE), poprzez ukazanie szerszego kontekstu integracji europejskiej i perspektyw jej przyszłości. Konferencja w hotelu Sheraton w Warszawie miała charakter zamknięty (mogli brać udział tylko zaproszeni goście). - Wstępując do Unii Europejskiej, Polska ze swą historią i dorobkiem wzbogaci Europę, a jednocześnie będzie mocniej budować swą tożsamość - powiedział prezydent Aleksander Kwaśniewski otwierając konferencję.
     Bardzo ciekawe były dyskusje panelowe z udziałem wyjątkowych osobistości - polityków, naukowców i dziennikarzy. Podkreślano, że siła Europy leży w jej różnorodności, dzięki której każdy może coś wnieść do wspólnego dobra. Różnorodność w UE jest bogactwem i żadne z jej państw członkowskich nie straciło własnej mowy, religii czy obyczajów. To my, Polacy, będziemy odpowiedzialni za utrzymanie i wzbogacanie naszej kultury i tożsamości.
Zdjęcia: 2, 4, 5, 6, 7, 27, 28, 37, 39 Leon www.schuman.org.pl 

J. Kunicki MODN w EłkuOstatnia zmiana: 27 sierpnia 2008