Ustaw jako stronę główną Dodaj do ulubionych

 
 
  
  
 

 


2016.01.06 Nauczyciele z Lidy z wizytą w Ełku

Powiat Ełcki współpracuje z Domem Polskim w Lidzie. Pierwszym efektem tej współpracy była wizyta delegacji ełckiej w Lidzie jesienią 2015 roku. W ramach rewizyty do Ełku przybyła 6 stycznia 2016 delegacja polskich nauczycielek współpracujących z Domem Polskim w Lidzie. Przewodniczyła jej Halina Żydkiewicz, dyrektor Domu Polskiego; ponadto do Ełku przyjechały: Helena Gotówko, Żanna Najmowicz, Swietłana Siagło, Jana Poźniak oraz Katarzyna Mickiewicz.

W Lidzie, przedwojennym polskim mieście powiatowym w województwie nowogródzkim o populacji liczącej ok. 20 tys., mieszka obecnie ok. 100 tysięcy osób, w tym ok. 40 tys. Polaków. Centrum polskości dla nich jest Dom Polski, będący placówką o charakterze kulturalno-oświatowym. Nie jest to szkoła, zajęcia odbywają się tam popołudniami oraz w soboty i niedziele. Obejmują one różne formy aktywności – kółka recytatorskie, zespoły śpiewacze i taneczne, zajęcia z języka polskiego. Te zajęcia językowe (powiązane często z przygotowaniem do zdania polskiej matury) prowadzą nauczyciele pracujący na co dzień w szkołach białoruskich.

Goście przybyli w święto Trzech Króli wieczorem, więc tego dnia zdążyli się tylko zakwaterować w internacie Zespołu Szkół nr 6. Bardzo intensywne były natomiast dwa kolejne dni, o co zadbał główny organizator pobytu, dyrektor MODN Michał Jodko. We czwartek, 7 stycznia, w Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli nauczycielki z Białorusi uczestniczyły w kilku godzinach warsztatów prowadzonych przez doradców metodycznych: z zakresu metody projektów (z Iloną Halec), metod aktywizujących (z Jadwigą Marcinowską i Zenonem Lenkowskim), mnemotechniki – metody szybkiego zapamiętywania i uczenia się (z Izabelą Łochowską) oraz komunikacji interpersonalnej (z Beatą Chmielewską). Dzień zakończyło spotkanie zorganizowane przez Zarząd Powiatu Ełckiego, który reprezentowała Bożenna Puławska, etatowy członek Zarządu. Gościem specjalnym spotkania był poseł Wojciech Kossakowski, członek sejmowej komisji ds. kontaktów z Polakami za granicą.

Kolejny dzień (8.01.) był również wypełniony zajęciami. Po śniadaniu goście obejrzeli placówki oświatowe prowadzone przez Powiat Ełcki, a już o 9.30 zaczęły się warsztaty komputerowe prowadzone przez Andrzeja Szmurłę. Tego dnia odbyły się także zajęcia z zakresu komunikacji interpersonalnej (B. Chmielewska) oraz spotkanie z naczelnikami edukacji samorządów z powiatu ełckiego. W opinii doradców metodycznych prowadzących zajęcia spotkania z nauczycielkami z Lidy były bardzo ciekawe. Przedstawiły one swoją sytuację w zakresie funkcjonowania edukacji, statusu nauczycieli, możliwości kształcenia, jakie mają ich uczniowie. Stwierdzono wspólnie, że miarą zadowolenia w pracy nauczyciela są sukcesy uczniów. W trakcie spotkania nauczyciele z MODN oraz goście przedstawili swoje sukcesy i sposoby, jak to osiągnęli. Dyskusje trwałaby jeszcze długo, ale ograniczeniem był czas i napięty program wizyty.

Pracowity dzień zakończyła kolacja z doradcami metodycznymi i konsultantami MODN. W tym spotkaniu uczestniczyli także senator Małgorzata Kopiczko oraz starosta ełcki Marek Chojnowski. Jako że Senat RP sprawuje opiekę na Polakami za granicą, pani dyrektor Żydkiewicz przestawiła M. Kopiczko, ełckiej pani senator, aktualne problemy kierowanej przez nią placówki. Podobnie jak podczas spotkania z posłem Kossakowskim szukano możliwości ich rozwikłania. Starosta Chojnowski zadeklarował chęć dalszej współpracy i ewentualnego wsparcia ze strony samorządu powiatowego. Ełcka pomoc ma przede wszystkim charakter obywatelski, składa się głównie z darów osób prywatnych, m.in. nauczycieli i uczniów wielu szkół. Ale nie tylko, włączają się w to także instytucje. Dość powiedzieć, że wracając w sobotę do Lidy, goście zabrali ze sobą tylko niewielką część zebranych w szkołach książek, kaset magnetofonowych i VHS, płyt DVD i CD z muzyką i filmami oraz różnych pomocy dydaktycznych. Na przetransportowanie całości potrzebna byłaby chyba ciężarówka. To dobry prognostyk na przyszłość.

Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole.

 

MODN w EłkuOstatnia zmiana: 20 stycznia 2016