Ustaw jako stronę główną Dodaj do ulubionych

 
 
  
  
 

 Wolni przeciw zniewoleniu

Postać rotmistrza Witolda Pileckiego była motywem przewodnim konferencji historycznej pod hasłem Wolni przeciw zniewoleniu, zorganizowanej przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach przy współpracy z Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Ełku. Spotkanie odbyło się 18 maja 2016 roku  w siedzibie MODN w Ełku.
- Przez dziesięciolecia tragiczna historia Żołnierzy Wyklętych, dziś nazywanych Niezłomnymi, była przemilczana albo fałszowana. Teraz na nowo staje się jednym z najważniejszych fundamentów tożsamości współczesnych Polaków - mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor SP w Rękusach. - Dzisiejsza konferencja poświęcona rtm. Witoldowi Pileckiemu, patronowi naszej szkoły, ma być wyrazem hołdu za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.
Wyjątkowych chwil wzruszeń dostarczyła część artystyczna przygotowana przez uczniów i nauczycieli SP w Rękusach. Muzycznego wsparcia użyczyli gimnazjaliści z Gimnazjum nr 1 im. Danuty Siedzikówny ps. Inka w Ełku. W trakcie spotkania Barbara Ladzińska, reprezentująca wójta Gminy Ełk, nawiązała połączenie telefoniczne z Andrzejem Pileckim, synem rotmistrza. Pan Andrzej, dzięki możliwościom, jakie daje współczesna technologia, w kilku słowach zwrócił się do zebranych na sali. Opowiadał o bohaterstwie swego ojca i trudach, z którymi musiała się zmierzyć jego rodzina. Spotkanie było również okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu na Portret Witolda Pileckiego. Do organizatorów wpłynęło 78 prac, spośród nich 6-osobowe jury nagrodziło 12.
Wydarzenie to włączyło się w ogólnopolskie obchody Roku Żołnierzy Wyklętych, objętych Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Jego celem było poszerzenie wiedzy o rotmistrzu Witoldzie Pileckim oraz przybliżenie postaw Żołnierzy Niezłomnych.
- W trakcie naszej codziennej pracy z uczniami, przekazujemy im wartości, które były bliskie naszemu patronowi - dodaje Jaszkowska. - Zależy nam na tym, aby działania podejmowane przez naszą szkołę, noszącą imię ochotnika do Auschwitz, popularyzowały wzorce patriotyzmu i bohaterstwa w środowisku.
W trakcie spotkania publiczność miała okazję przekonać się, że słowo patriotyzm nie jest znane tylko z lekcji historii i słowników. To pojęcie, które towarzyszy współczesnej młodzieży na co dzień.
Konferencję honorowym patronatem objęła Senator RP Małgorzata Kopiczko oraz białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Natomiast patronat medialny sprawowały redakcje Radia 5 oraz Gazety Olsztyńskiej i Rozmaitości Ełckich.

Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole.

 

MODN w EłkuOstatnia zmiana: 19 maja 2016