Wolontariat w szkole. Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości to tytuł konferencji, która miała miejsce 21 września 2022 roku w Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Ełku. Temat spotkania pozwolił uczestnikom wpisać się w realizację jednego z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023: „Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji”. Celem spotkania było zaprezentowanie pozytywnego wpływu działalności wolontariackiej na budowanie ludzkiej dojrzałości, zasad organizacji wolontariatu w szkołach oraz dzielenie się dobrymi praktykami pracy wolontariackiej w szkołach.
W spotkaniu wzięło udział 85 nauczycieli oraz 60 młodych wolontariuszy ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatów ełckiego, oleckiego, piskiego i gołdapskiego. W spotkaniu wziął udział wicestarosta ełcki Robert Dawidowski i diecezjalny duszpasterz ds. młodzieży ks. Tomasz Bondzio.
Wolontariat wykracza poza więzi rodzinno-przyjacielsko-koleżeńskie. Aktywności podejmowane w ramach wolontariatu to wszystkie dobrowolne i pożyteczne działania na rzecz m.in. ludzi, zwierząt, środowiska naturalnego czy lokalnego, których celem jest rozwiązanie problemów, poprawa sytuacji w danym środowisku lub rozwój. Za wolontariat możemy uznać zarówno pomoc osobom potrzebującym jak i pożyteczne działania na rzecz środowiska naturalnego lub lokalnego. Szkolny wolontariat umożliwia realizację licznych celów dotyczących społeczności uczniowskiej. Projekty wolontariatu szkolnego to działania, które aktywizują uczniów, promują spędzanie czasu w pożyteczny sposób, integrują i przede wszystkim uwrażliwiają na potrzeby środowiska lokalnego. Uczestnictwo w wolontariacie jest również możliwością rozwinięcia zainteresowań oraz zdobycia doświadczenia i konkretnych kompetencji, które mogą ukształtować dalszą ścieżkę edukacyjną lub zawodową ucznia. Szkolne koło wolontariatu jest skutecznym narzędziem wspierającym szkołę w realizacji podstawy programowej.
Do prelekcji podczas konferencji został zaproszony ks. dr Ryszard Sawicki, wicedyrektor Caritas Diecezji Ełckiej, który na przykładzie organizacji Szkolne Koła Caritas mówił o chrześcijańskim wolontariacie i jego wpływie na wychowanie do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości. Prezentował szereg działań wolontariackich, które podejmują koła Caritas Diecezji Ełckiej. W ramach dzielenia się dobrymi praktykami poznaliśmy działalność Koła Wolontariatu Caritas Zespołu Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku reprezentowanego przez opiekunkę koła Beatę Czaplicką. Działalność Szkolnego Koła Caritas im. Świętej Jadwigi Królowej przy Zespole Szkół nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Ełku została przedstawiona przez opiekunkę koła Hannę Gutowską oraz wolontariuszy tej szkoły.
Na zaproszenie organizatorów prezes Stowarzyszenia Rozwoju Produktu Lokalnego ,,Wiatraki Mazur” Paweł Wilk oraz członkini zarządu Iwona Olkowicz przedstawili znaczeniu rozwoju kompetencji przyszłości u młodych ludzi i możliwościach ich rozwoju poprzez wolontariat. Rozwój kompetencji wolontariuszy został zaprezentowany na podstawie działalności Aktywnych Szkolnych Klubów Wolontariatu. Dobrymi praktykami w tym zakresie podzieliły się szkoły podstawowe z Kowali Oleckich i Sokółek. Na konferencję przyjechali wolontariusze i opiekunowie tych klubów. Uczniowie w ciekawy sposób pokazali, jak realizują w swoich szkołach wolontariat. Wolontariusze podzielili się swoimi sukcesami, powiedzieli, co dał im wolontariat, przekazali również dobre rady dla swoich koleżanek i kolegów wolontariuszy.
Prawne aspekty realizacji wolontariatu w szkole zaprezentowała zebranym Teresa Truchan, doradca metodyczny Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Ełku. Ustawa Prawo oświatowe zawiera między innymi zapewnienie kształtowania u uczniów postaw prospołecznych, w tym poprzez możliwość udziału w działaniach z zakresu wolontariatu, sprzyjających aktywnemu uczestnictwu uczniów w życiu społecznym; zapewnienie przez dyrektora warunków do działania wolontariuszy w szkole; podejmowanie działań z zakresu wolontariatu, zawarcie w statucie szkoły informacji o sposobie organizacji i realizacji działań w zakresie wolontariatu.
W drugiej części spotkania odbył się panel dyskusyjny ,,Porozmawiajmy o wolontariacie”, w którym wzięli udział dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Ełku Jolanta Opaluch, prelegenci Iwona Olkowicz i ks. dr Ryszard Sawicki oraz opiekunka ASKW „Ciepłe Dranie” w Sokółkach Anna Monkiewicz. Podczas panelu poruszone zostały zagadnienia dotyczące kierunków rozwoju wolontariatu w szkołach, kompetencji jakie szkoła powinna kształcić u uczniów, aby młodzież mogła zaangażować się w działania wolontariackie oraz sposobów angażowania uczniów i planowania działań wolontariackich w szkole.
Dziękujemy za udział w konferencji. Mamy nadzieję, że treści przekazane podczas spotkania staną się dla uczestników inspiracją do dalszych działań wolontariackich na terenie szkół i placówek oświatowych.