Organizatorem konferencji był Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku, Zespół Powiatowych Doradców Zawodowych, Stocznia Saxdor Shipyard oraz Zespół Szkół nr 1 im. J. Śniadeckiego w Ełku. Patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Edukacji i Nauki.
Zestawienie organizatorów konferencji podkreśla wagę dla kształcenia zawodowego modelu współpracy realizowanego w Ełku, bowiem organizacja kształcenia zawodowego na podstawie modelu współpracy szkół technicznych i branżowych z pracodawcami i samorządem terytorialnym wypracowanym w Ełku była głównym motywem spotkania.
Konferencja „Kształcenie dla przyszłości – wykorzystanie potencjału biznesu w edukacji zawodowej” miała miejsce w Zespole Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku 15 lutego 2023 r. Można było w niej uczestniczyć w auli ZS 1 albo zdalnie dzięki transmisji internetowej.
Program konferencji koncentrował się na wykorzystaniu potencjału biznesu w kształceniu zawodowym, możliwościach wprowadzenia nowych rozwiązań w sferze dydaktycznej i wychowawczej, jak również ścisłej współpracy szkół z samorządami i lokalnymi pracodawcami.
Istotnym komponentem konferencji była wizyta studyjna w Centrum Kształcenia Zawodowego w Ełku oraz Stoczni Saxdor Shipyard Sp. z o.o., co spotkało się z dużą satysfakcją uczestników, ponieważ praktycznie mogli zapoznać się z realizacją modelu kształcenia zawodowego we współpracy szkoły, warsztatów CKZ i stoczni.
Szczegółowe sprawozdanie Jolanty Opaluch
Organizatorem konferencji: „Kształcenie dla przyszłości – wykorzystanie potencjału biznesu w edukacji zawodowej” – 15 lutego 2023 roku, był Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty przy współudziale Zespołu Powiatowych Doradców Zawodowych, Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku oraz Stocznia Saxdor Shipyard. Patronat honorowy nad konferencją objął Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek. Natomiast patronat medialny Radio 5. Celem konferencji było popularyzowanie modelu współpracy szkół technicznych i branżowych z pracodawcami i samorządem terytorialnym oraz tworzenie profilu kształcenia zawodowego adekwatnego do potrzeb lokalnego rynku pracy. Tematy wykładów koncentrowały się na wykorzystaniu potencjału biznesu w kształceniu zawodowym, możliwości wprowadzenia nowych rozwiązań w sferze dydaktycznej i wychowawczej oraz współpracy szkół z samorządem i lokalnymi przedsiębiorcami.
Konferencja rozpoczęła się piosenką „Świecie nasz, Świecie nasz” Marka Grechuty w wykonaniu młodzieży z chóru „Śniadecki” Zespołu Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku. W imieniu organizatorów, zebranych gości przywitali: Jolanta Agata Opaluch, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku oraz Paweł Błaszak, wiceprezes Saxdor Shipyard Sp. z o.o. w Ełku.
Wśród zaproszonych gości powitano:
- Wojciecha Kossakowskiego – Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej,
- Małgorzatę Kopiczko – Senatora Rzeczpospolitej Polskiej,
- Artura Henryka Chojeckiego – Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego,
- Krzysztofa Marka Nowackiego – Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty,
- Wojciecha Cybulskiego – Warmińsko-Mazurski Wicekuratora Oświaty,
- Marka Chojnowskiego – Starostę Ełckiego,
- Tomasza Andrukiewicza – Prezydenta Miasta Ełku.
Powitano dziekanów szkół wyższych, dyrektorów wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy, Radę Dyrektorów Szkół Branżowych przy Warmińsko-Mazurskim Kuratorze Oświaty, Zespół Powiatowych Koordynatorów Doradztwa Zawodowego przy Warmińsko-Mazurskim Kuratorze Oświaty, kuratorów, dyrektorów delegatur, wizytatorów, członków zarządów, naczelników wydziałów jednostek samorządu terytorialnego, dyrektorów szkół i placówek oświatowych, przewodniczących związków zawodowych, przewodniczących rady rodziców, przedstawicieli rodziców, przedstawicieli pracodawców z Ełku oraz gości przybyłych na konferencję.
Jako pierwsza zabrała głos Małgorzata Kopiczko – Senator Rzeczpospolitej Polskiej, która podziękowała za zaproszenie na konferencję oraz w imieniu minister Marzeny Machałek odczytała list skierowany do wszystkich zebranych. Następnie zabrał głos Artur Henryk Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski, który podkreślił, jak ważna jest współpraca szkoły i pracodawców podczas procesu kształcenia. Zauważył, że na rynku pracy pojawiają się wciąż nowe zawody. Życzył, by kształcenie było kształceniem dla przyszłości, która zaczyna się już dziś. Krzysztof Marek Nowacki – Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty podziękował za zorganizowanie konferencji. Stwierdził, że dzisiejsze spotkanie jest przykładem potwierdzającym udaną współpracę między samorządem, szkołą i pracodawcą.
W panelu eksperckim wystąpili:
- prof. dr hab. Małgorzata Rosalska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu z wykładem „Między kompetencjami deklarowanymi a rzeczywistymi – wyzwania w zakresie diagnozowania i rozwijania kompetencji”.
- Agnieszka Grzymkowska – trener biznesu, coach, psycholog, asesor AC/DC z prelekcją „Kompetencje nauczyciela w kontekście kształcenia zawodowego efektywnych pracowników z wykorzystaniem metodologii TWI”.
- Przemysław Szreder – regionalny lider do spraw Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji z Instytutu Badań Edukacyjnych z wykładem „Szkolnictwo branżowe w połączeniu z kwalifikacjami rynkowymi i kompetencjami przyszłości”
- Marta Obrycka – dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Ełku, Paweł Błaszak – wiceprezes Saxdor Shipyard Sp. z o.o. oraz Jolanta Agata Opaluch – dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku – z analizą edukacji przyszłości. Zaprezentowali współczesny model współpracy szkół z pracodawcami. Zebrani wysłuchali historii powstania kierunku monter jachtów i łodzi od początku do dnia dzisiejszego. Ważnym elementem prelekcji było przedstawienie bazy dydaktycznej Centrum Kształcenia Zawodowego w Ełku. Pan Paweł Błaszak przedstawił początki powstania Saxdor Academy oraz ścieżkę kształcenia i dalszą drogę rozwoju absolwentów szkoły. Przybliżył także plany na przyszłość w odniesieniu do rozwoju przemysłu stoczniowego i propozycji utworzenia nowego kierunku w ZS nr 1 w Ełku, kształcącego w zawodzie: technik przemysłu jachtowego.
Na zakończenie pierwszej części konferencji wystąpił zespół taneczny złożony z tegorocznych maturzystów ZS 1 w Ełku.
W drugiej części uczestnicy konferencji udali się autobusem MZK na wizytę studyjną do Centrum Kształcenia Zawodowego w Ełku, gdzie mogli porozmawiać z nauczycielami i zobaczyć doskonale wyposażone i przygotowane sale dydaktyczne. Następnie zaproszono wszystkich do nowej Stoczni Saxdor Shipyard Sp z o.o. w Ełku. Pan Paweł Błaszak zaprezentował część biurową i socjalną oraz część bezpośredniej produkcji na kolejnych stanowiskach pracy.
Wszyscy zabierający głos w podsumowaniu podziękowali za możliwość uczestniczenia w konferencji, podkreślili wielką wagę współpracy wszystkich jednostek w tworzeniu nowych profili i kształceniu pracowników różnych branż niezbędnych w życiu i funkcjonowaniu całego społeczeństwa.
Link do galerii zdjęć
https://www.facebook.com/photo?fbid=635466565250251&set=pcb.635470635249844