Certyfikat w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego
Jeszcze w maju i czerwcu możesz skorzystać z dobrodziejstwa projektu, dołączając do składu kolejnych grup szkoleniowych. Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku realizuje projekt „Szkolenia z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego – makroregion nr II (warmińsko-mazurskie, mazowieckie, łódzkie, podlaskie)”. Dotychczas zrealizowaliśmy z powodzeniem szkolenia dla 7 grup.
Doradztwo zawodowe ważna sprawa. Zdobyty w wyniku szkolenia certyfikat możesz wykazać, ubiegając się o nadanie stopnia awansu zawodowego. Otrzymasz certyfikat z określonymi efektami uczenia się. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.
Celem przedsięwzięcia jest przygotowanie nauczycieli realizujących zadania z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego w szkołach i placówkach systemu oświaty do stosowania nowych rozwiązań organizacyjno-prawnych w pracy z uczniami i dorosłymi, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań zintegrowanego systemu kwalifikacji.
Podczas zajęć omawiane są wszystkie obszary dotyczące doradztwa zawodowego w szkole. Od diagnozy i planowania poprzez tworzenie sieci współpracy osób i instytucji działających w zakresie doradztwa zawodowego. Opisane są preorientacja, orientacja i doradztwo zawodowe na wszystkich etapach kształcenia oraz wszystkich typach szkół. Na zakończenie uczestnicy poznają możliwości wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi a także dowiadują się jak monitorować oraz jak dokonać ewaluacji doradztwa zawodowego w szkole.
„Bardzo się cieszę, że mogłam skorzystać ze szkolenia w ramach projektu. Najbardziej podobało mi się prowadzenie zajęć przez trenerów. Zajęcia są prowadzone metodami aktywnymi. Za najbardziej przydatne uważam zajęcia dotyczące tworzenia sieci wsparcia zewnętrznego szkół. Nie wiedziałam, że tak wiele instytucji może wspierać szkołę w realizacji doradztwa zawodowego. Otrzymałam wiele ciekawych i inspirujących materiałów” – powiedziała pani Ewa – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Gołdapi.
„Dla mnie, jako dyrektora szkoły, najbardziej przydały się zajęcia dotyczące monitorowania i ewaluacji doradztwa zawodowego. Teraz mogę prawidłowo realizować te zadania w swojej szkole. Dzięki projektowi zostali przeszkoleni szkolny doradca zawodowy oraz nauczyciele z mojej szkoły. Projekt jest dla mnie i mojej szkoły wielkim wsparciem” - twierdzi pani Zofia - dyrektor jednej ze szkół podstawowych z Powiatu Ełckiego.
Niewątpliwą korzyścią z uczestnictwa w szkoleniu jest kontakt w doświadczonymi trenerami oraz wymiana doświadczeń z innymi uczestnikami. Nauczyciele zdobywają merytoryczną wiedzę i inspirację do pracy, poznają nowe metody pracy, potrafią korzystać z mechanizmów rywalizacji w motywowaniu uczniów. Szkoły i placówki podnoszą kompetencje kadry dydaktycznej, zyskują kadrę otwartą na zmienność i potrzeby edukacyjno-rozwojowe uczniów. Wymierną korzyścią jest także certyfikat uczestnictwa w szkoleniu.
Paweł Iwanowski