Konferencja metodyczna w Stradunach
26 kwietnia 2023 r. w Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach odbyła się konferencja metodyczna MODN poświęcona wsparciu uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Wzięli w niej udział nauczyciele ze wszystkich szkół podstawowych gminy Ełk w obecności Wójta Gminy Ełk Tomasza Osewskiego, przedstawicieli władz samorządowych oraz dyrektora Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Ełku Michała Jodko.
Głównym celem konferencji metodycznej MODN w Stradunach była integracja wszystkich nauczycieli z gminy Ełk wobec zaspakajania specjalnych potrzeb uczniów.
W pierwszej części konferencji zgromadzeni mieli możliwość wysłuchania wykładu wygłoszonego przez Edytę Musialik, doradcę metodycznego MODN, która przypomniała, że każdy uczeń wymaga indywidualnego podejścia i wsparcia w radzeniu sobie z trudnościami i w doskonaleniu swoich umiejętności. Prelegentka zaznaczyła, że szczególnej pomocy psychologiczno-pedagogicznej potrzebuje uczeń o specjalnych potrzebach edukacyjnymi od niepełnosprawności po szczególne uzdolnienia, a następnie omówiła wybrane formy wsparcia.
Uzupełnieniem tej części spotkania były wystąpienia przedstawicieli wydawnictw Nowa Era i MAC Edukacja, którzy zaprezentowali oferty materiałów przygotowanych z myślą o uczniach ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
W drugiej części konferencji zgromadzeni uczestniczyli w trzech warsztatach, które spotkały się z bardzo wysoką oceną:
- Muzykoterapia prowadzona przez Patrycję Magielnicką,
- Kynoterapia prowadzona przez Edytę Musialik i Agatę Nikonowicz,
- Pokazy możliwości robotów edukacyjnych przygotowane przez Agnieszkę Szostak, Magdalenę Kurzątkowską i Emilię Sulewską.
Podczas wykładu dr Wanda Matras-Mastalerz, ekspert z dziedziny biblioterapii, zaproponowała narzędzia wspierające proces terapii uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych przez wykorzystanie wyselekcjonowanych materiałów czytelniczych jako pomocy terapeutycznej oraz omówiła poradnictwo w rozwiązywaniu problemów osobistych przez ukierunkowane czytanie. Biblioterapia zakłada wykorzystanie książek i czasopism dla regulacji systemu nerwowego i psychiki człowieka. Bada również możliwości profilaktycznego traktowania książki i czytelnictwa w szerszych zbiorowościach społecznych.
Konferencja przebiegła w twórczej i życzliwej atmosferze. Była okazją do wymiany doświadczeń i do spotkań integracyjnych. Ciekawym aspektem konferencji było, że to nauczycielki z gminy Prostki we współpracy z doradcami metodycznymi MODN poprowadziły warsztaty, dzieląc się swoją wiedzą, umiejętnościami i wartościowymi rezultatami swojej pracy z koleżankami i kolegami z sąsiedniej gminy. Uczestnicy konferencji zostali zainspirowani do wielu ciekawych działań.
Przedsięwzięcie zorganizowały doradczynie metodyczne MODN: Barbara Merska, Monika Budnik, Emilia Tabak-Sulewska, Edyta Musialik, Beata Ramotowska.