Zmiany adresów placówek Powiatu Ełckiego
Samorząd powiatowy jako priorytet traktuje komfort odbiorców usług publicznych, jakie oferuje oraz optymalizację kosztów tych usług, czyli zaspokajania zbiorowych potrzeb ludności w sposób powszechnie dostępny. Te usługi to m.in. edukacja, pomoc społeczna, administracja, drogownictwo. Starania samorządu szczególnie są widoczne w zakresie utrzymania powiatowych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych. Przyjrzyjmy się efektom w samej edukacji w powiecie ełckim.
Centrum Kształcenia Zawodowego w Ełku rozbudowało swoją infrastrukturę przy ulicy Matejki 1 i dzięki temu mieści się tam jedyna już siedziba CKZ. Nowoczesne rozwiązania będą jeszcze rozwijane, a wynika to przede wszystkim z chęci zapewnienia niezbędnego zaplecza do rozwoju kształcenia zawodowego we współpracy z przedsiębiorcami.
Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku przeniósł swoją siedzibę do prawego skrzydła na I piętro budynku Zespołu Szkół nr 1 w Ełku przy ulicy 11 Listopada 24. Ośrodek rozwija teraz doskonalenie nauczycieli w licznych przestronnych pomieszczeniach umożliwiających sprostanie coraz większym wymaganiom nowoczesnej edukacji.
Pozostałe szkoły i placówki, dla których organem prowadzącym jest Powiat Ełcki, nie zmieniają swoich adresów, ale rozwijają swój potencjał. Zespół Szkół nr 1 im. J. Śniadeckiego w Ełku wzbogacił ofertę edukacyjną o poszukiwane przez uczniów i pracodawców kierunki kształcenia zawodowego, a do tego trzeba było rozwinąć zaplecze dydaktyczne nowych zawodów. Zespół Szkół nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Ełku po termomodernizacji podniósł poziom komfortu uczniów i nauczycieli oraz uwolnił środki na kolejne zadania. Zespół Szkół nr 5 im. K. Brzostowskiego w Ełku przeszedł termomodernizację i przechodzi remont sali gimnastycznej, budowę boiska i siłowni wielofunkcyjnej. Zespół Szkół nr 6 im. M. Rataja w Ełku w kolejnych etapach przechodził termomodernizację i na koniec modernizację internatu. Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku rozpoczyna budowę boiska przy szkole. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ełku rozbudowuje swoją infrastrukturę m.in. o liczne pracownie specjalistyczne. Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Ełku unowocześnia zaplecze techniczne sportów wodnych i lekkoatletyki. I Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Ełku utrzymuje infrastrukturę na wymaganym poziomie, niezmiennie utrzymując wysokie wyniki nauczania. Bursa Szkolna w Ełku zapewnia najlepsze warunki zamieszkania i opieki uczniów spoza Ełku kształcących się poza swoim miejscem zamieszkania. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ełku rozwija możliwości diagnozy dzieci i młodzieży, pozwalające na przezwyciężanie coraz liczniejszych trudności uczniów, a Biblioteka Pedagogiczna w Ełku w dalszym ciągu wypełnia zadania związane z gromadzeniem, opracowywaniem, przechowywaniem, udostępnianiem materiałów bibliotecznych, prowadzeniem działalności informacyjnej i bibliograficznej oraz inspirowaniem i promowaniem edukacji czytelniczej i medialnej.
Samorząd powiatu ełckiego zajmuje się znacznym wycinkiem rzeczywistości wspólnoty powiatowej. Gospodarne rozwiązywanie problemów przy optymalizacji kosztów to podstawowe zadanie. Każdy dokonania zmierzy innym wskaźnikiem. Jeden to wyniki nauczania uczniów, inny komfort uczniów, rodziców i nauczycieli, a jeszcze inny wyniki finansowe. Oszczędność z punktu widzenia samorządu to właściwie wydawane środki zapewniające realizację ustawowych zadań na poziomie budzącym zadowolenie mieszkańców powiatu ełckiego.