Przez cały miniony rok szkolny grupa uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Ełku podejmowała trudną i odpowiedzialna pracę na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. W nagrodę za wytężoną pracę młodzież wzięła udział w 5-dniowym rejsie po Zatoce Gdańskiej.
Taki wyjazd to wielkie duchowe przeżycie młodzieży. Młodzi ludzie mieli okazję doświadczyć piękna przyrody i kontemplacji mądrości Stwórcy. Zawierzenie Bożej Opatrzności dodawało im odwagi. Po dopłynięciu do mariny był czas na samodzielne przygotowywanie posiłków, spacery, kąpiel, plażowanie czy inne atrakcje.
Rejs odbył się pod bacznym okiem wyszkolonego instruktora żeglarstwa Jana Piernikarczyka, zwycięzcy wielu zawodów regatowych. Uczestnicy uczyli się współdziałania, dyscypliny, odpowiedzialności, partnerstwa, węzłów żeglarskich i podstaw wielu dziedzin wykorzystywanych w żeglarstwie, m.in. nawigacji, meteorologii, fizyki, lokacji oraz zasad bezpieczeństwa na morzu.
Rejs był tak przemyślany, że codziennie załoga spała w innej marinie. Pływali głównie po Zatoce Gdańskiej: Gdynia, Gdańsk, Hel. Projekt „Polska Morska Niepodległa” wiązał się z elementami historyczno-patriotycznymi. W Gdańsku odwiedzili Muzeum II Wojny Światowej, miejsce opowiadające niezwykle ważną lekcję historii Polski i drogę do wolności. Nowoczesne wnętrza i różnorodność sposobów w jaki ta historia jest opowiadana (zdjęcia, filmy, przedmioty z tamtego okresu) gwarantują, że czas płynie szybko, poziom zainteresowania nie spada a odwiedzający jest w stanie poczuć prawdziwy klimat tamtego okresu. Odwiedzili jeszcze wiele innych miejsc historycznych Trójmiasta, natomiast na Helu zwiedzili Muzeum Obrony Wybrzeża.
Trudno jest porównać czas spędzony w hotelu czy apartamencie, do czasu spędzonego na jachcie. Obie formy wypoczynku bardzo się od siebie różnią, dlatego błędem byłoby wymienianie wszystkich za i przeciw. Natomiast należy przyznać, że podczas rejsu wielkim plusem był fakt, że codziennie uczestnicy budzili się otoczeni nowymi, pięknymi widokami. Tam po prostu nie było czasu na nudę. Każdy odpoczywał według własnej definicji. Jedni zażywali kąpieli słonecznych, inni wodnych, kolejni czytali książkę, jeszcze inni z zaciekawieniem słuchali kapitańskich opowiadań i przy każdej możliwej okazji doskonalili swoje umiejętności żeglarskie. Najważniejszą jednak była dobrze zgrana załoga, nieco zróżnicowana pod względem płci, wieku oraz zainteresowań. Mimo to był to piękny i błogosławiony czas. Wszyscy wrócili do domu z naładowanymi bateriami i niezapomnianymi wspomnieniami.
Niezwykła przygoda, w której uczestniczyła wyjątkowa młodzież odbył się dzięki #Fundacja RegatyMorskie, Program unikalnych szkoleń żeglarskich skierowanych do młodzieży wsparty został przez #MinisterstwoSportu, #FundacjaPZU, #FundacjaOrlenDlaPomorza, #PortGdańsk. Jego głównym celem jest popularyzacja żeglarstwa jako aktywnego trybu życia połączonego z integracją społeczną, edukacją i budową więzi społecznych.