II Regionalne Forum Edukacyjne Inspiracje w MODN w Ełku
Nowoczesna edukacja
II Regionalne Forum Edukacyjne Inspiracje, jakie miało miejsce w Ełku 25 maja 2024 r., gościło nauczycieli wszystkich typów szkół i etapów edukacji, którzy wzięli udział w wykładach, panelu dyskusyjnym, warsztatach, pokazach i wystawie wydawniczej o tematyce skupionej na inspiracji i wsparciu nauczycieli w tworzeniu w szkołach i placówkach oświatowych środowiska sprzyjającego rozwojowi u uczniów kompetencji przyszłości oraz popularyzacji nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych.
Ważne cele
Powiat Ełcki jest organem prowadzącym dla MODN w Ełku organizatora wydarzenia i od 25 lat dokłada starań w rozwoju różnorodności form wsparcia nauczycieli wobec wyzwań nowoczesnej edukacji.
Ważni ludzie
Ełckie wydarzenie odwiedziły kluczowe postacie w regionalnej edukacji: posłanka na Sejm RP Anna Wojciechowska, Warmińsko-Mazurska Kurator Oświaty Jolanta Weronika Skrzypczyńska, Wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie Marzenna Habib, Starosta Ełcki Marek Chojnowski i Wicestarosta Małgorzata Kopiczko, Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, Burmistrz Pisza Dariusz Kiński i wiele innych osób, z którymi można było nawiązać bezpośrednie rozmowy, a jest czas początku nowej kadencji samorządu terytorialnego.
Atrakcyjne treści
Wykład „Nauczyciel wobec wyzwań współczesnej edukacji” wygłosiła prof. dr hab. Joanna Mytnik z Centrum Nowoczesnej Edukacji Politechniki Gdańskiej.
Następnie panel dyskusyjny „Wspomaganie szkół i nauczycieli w dobie współczesnej edukacji” z udziałem kurator Jolanty Skrzypczyńskiej, dyrektor Marzenny Habib, starosty Marka Chojnowskiego i prezydenta Tomasza Andrukiewicza przeprowadziła dyrektor Jolanta Opaluch.
Na wykłady/warsztaty/pokazy złożyły się:
1. Praktyczne zastosowania sztucznej inteligencji (AI) w edukacji. Planowanie lekcji z wykorzystaniem AI. Narzędzia do nauki AI. Tomasz Mackiewicz, Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii.
2. Thymio AI – prezentacja pierwszego na rynku robota, który uczy dzieci podstaw sztucznej inteligencji. Wydawnictwo AGRAF.
3. Cyfrowe laboratorium Labdisc. Wydawnictwo AGRAF.
4. Zastosowania rozszerzonej rzeczywistości VR w Edukacji. ZS nr 1 w Ełku Mariusz Kurzątkowski.
5. Prezentacja nowości wydawniczych do nauczania języka angielskiego. Justyna Borowska,
Wydawnictwo Naukowe PWN SA.
6. Bingo matematyczne. etoda uczenia matematyki. Inne metody uczenia matematyki.
7. Warsztaty metodyczne z przedmiotu biznes i zarządzanie i innych przedmiotów zawodowych. Autor podręcznika Jacek Musiałkiewicz, Wydawnictwo Ekonomik.
8. Pokaz produktów CoolTool do zajęć technicznych i obróbki drewna i metalu w wersji dostosowanej
dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej. Dariusz Wolski, Educarium.
9. Praca metodą eduStacji na przedmiotach przyrodniczych. Dariusz Wolski, Educarium.
10. Lekcje, które pomagają zrozumieć geografię w oparciu o model „Teaching for
Understanding”. Anna Romańska, Wydawnictwo WSiP.
11. Pokaz pomocy dydaktycznych. Wydawnictwo Moje Bambino.
12. Bezpieczny uczeń w bezpiecznej szkole – warsztaty w zakresie udzielania pierwszej pomocy i obsługi defibrylatora. Jan Grzyb MODN w Ełku, Tomasz Dziokan ratownik medyczny.
13. Wykorzystanie drukarki 3D na zajęciach dydaktycznych. Wojciech Mikołajczyk Szkoła Podstawowa w Gąskach.
14. Myślące klocki LEGO. Symulator do programowania maszyn CNC. Bogdan Zarzecki CKZ w Ełku.
15. Oferta edukacyjna CKZ w Ełku. Pokaz zabiegów kosmetycznych.
Bogactwo form
Bogactwo form podczas Forum zapewniły wydawnictwa edukacyjne i dystrybutorzy pomocy dydaktycznych i metodycznych: Nowa Era, PWN, WSiP, WiR, Educarium, Ekonomik, Klett, Wydawnictwo Nowik, Księgarnia Internetowa Tropy, Meridian Prime, Moje Bambino, AGRAF.
Sprawdzone kompetencje
Przerwy między poszczególnymi częściami wydarzenia poświęcono degustacji przekąsek przygotowanych przez uczniów ZS nr 6 w Ełku oraz słuchaczy CKZ w Ełku.
Przykłady dobrych praktyk
Rozstrzygnięto konkursy dla uczniów organizowane przez MODN w Ełku i wręczono nagrody uczniom inauczycielom przy tak szacownym audytorium.
Współpraca
Organizacja i przebieg wydarzenia wykazały wysoki poziom umiejętności współpracy Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Ełku, Zespołu Szkół nr 1 im. J. Śniadeckiego w Ełku, Zespołu Szkół nr 6 im. M. Rataja w Ełku, Centrum Kształcenia Zawodowego w Ełku. Potencjały pracowników, na co dzień zajętych bieżącymi sprawami placówek, tutaj okazały się nieocenione. W piątek wychodzą z rytmu codziennych zadań, przeprowadzają w sobotę wspólnie wartościowe przedsięwzięcie, by w poniedziałek wrócić bez zakłóceń dla swoich instytucji do codziennych obowiązków, które wypełniają na najwyższym poziomie.