Ełk gościł ważną instytucję w polskiej oświacie: Instytut Badań Edukacyjnych (IBE), który zorganizował u nas konferencję „Kompetencje w przemyśle jachtowym w kontekście Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji”.
Zaplanowano, że w trakcie konferencji odbędą się rozmowy o najnowszych trendach, zrównoważonym rozwoju, aktualnych wyzwaniach, kwalifikacjach i kompetencjach, a także o oferowanym przez IBE wsparciu dla pracodawców przemysłu jachtowego. W ramach wydarzenia zaplanowano wystąpienia ekspertów, panel dyskusyjny oraz wizytę studyjną i networking. W Ełku od 3 lat rozwija się współpraca biznesu stoczniowego i szkolnictwa zawodowego w zakresie budowy jachtów.
Instytut Badań Edukacyjnych zorganizował konferencję w ramach projektu “Wspieranie dalszego rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce - ZSK6” FERS.01.08-IP.05-0001/23 BRANŻA – WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO. Kompetencje w przemyśle jachtowym w kontekście Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Ełku, 2 października 2024 r. w Hotelu Rydzewski.
Konferencję otworzyli: Małgorzata Kopiczko, Wicestarosta Ełcka; Michał Bąk, prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – Polskie Jachty;Maciej Tauber, lider projektu „Wspieranie dalszego rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce” (ZSK 6) z Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie.
Zaproszeni do udziału w konferencji profesjonaliści z przemysłu jachtowego; pracodawcy; pracownicy działu HR, instytucji otoczenia biznesu; przedstawiciele oświaty, szkół wyższych, instytucji szkoleniowych; przedstawiciele instytucji i organizacji związanych z rynkiem pracy, publicznych służb zatrudnienia oraz podmiotów kształtujących i realizujących polityki publiczne w zakresie edukacji, mieli sposobność wysłuchać kolejno wystąpień:
- Temat „Uczenie się, które przynosi efekty, czyli o sukcesach w edukacji i roli Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w uczeniu się przez całe życie” przedstawił Maciej Tauber. Zintegrowany system kwalifikacji dotyczy tych, którzy chcą się uczyć i rozwijać przez całe życie, a także pokoleń, które dopiero przygotowują się do wejścia na rynek pracy. W zintegrowanym systemie większego znaczenia nabierają konkretne efekty uczenia się, czyli to, co wiemy, jakie umiejętności i kompetencje posiadamy oraz jak potrafimy je wykorzystać w życiu zawodowym i społecznym. W Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji bardzo ważną rolę pełni Polska Rama Kwalifikacji (PRK), która jest odniesiona do ramy europejskiej. Każda kwalifikacja włączona do zintegrowanego systemu ma przypisany odpowiedni poziom PRK. Dzięki temu polskie świadectwa i certyfikaty są bardziej czytelne zagranicą. Ma to duże znaczenie dla Polaków, którzy będą szukać pracy poza krajem.
- Praktyczne aspekty kształcenia zawodowego w zakresie przemysłu jachtowego w prezentacji “Organizacja procesu szkolenia w przemyśle jachtowym” przedstawił Janusz Naruszewicz, nauczyciel szkolenia praktycznego ze stoczni Saxdor Shipyard Sp. z o.o.
- Dynamiczny rozwój kształcenia zawodowego w zakresie przemysłu jachtowego przedstawiła w prezentacji “Współpraca szkoły z pracodawcami w przemyśle jachtowym oraz rola patronatów w rozwijaniu umiejętności” Agnieszka Opaluch, dyrektor Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku
- Innowacyjne narzędzia wspomagające projektowanie, wytwarzanie oraz zarządzanie cyklem życia produktu w prezentacji “Creo - rola oprogramowania CAD w kontekście cyfrowego wątku Przemysłu 4.0.” przedstawił Łukasz Sulicki, konsultant ds. kluczowych klientów 3D PRO Sp. z o.o. w Łodzi.
- “Przemysł jachtowy w Polsce i na świecie” scharakteryzował dr Robert Marek, prof. UM Wydział Logistyki i Systemów Transportowych Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
- “Saxdor Academy – doświadczenia i idea funkcjonowania” omówił Paweł Błaszak, dyrektor Saxdor Shipyard Sp. z o.o. w Ełku, który nie buduje łodzi, ale marzenia.
W panelu tematycznym “Przemysł jachtowy – dlaczego warto współpracować”, który moderowała Aneta Czarniecka, główny ekspert ds. koordynacji wsparcia środowisk branżowych w regionach z IBE, wzięli udział Małgorzata Kopiczko, Michał Bąk, Agnieszka Opaluch, Paweł Błaszak, Robert Marek, Łukasz Sulicki, Marta Obrycka – dyrektor Centrum Kształcenie Zawodowego w Ełku, Przemysław Szreder – ekspert ds. współpracy ze środowiskami branżowymi z Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie. Na podstawie ełckich doświadczeń łatwo domyślić się, że na konferencji jednoznacznie wybrzmiało, że współpraca poszczególnych środowisk przynosi oczekiwane efekty.
Wizyta studyjna w “Saxdor Academy – Stocznia Saxdor” efektownie zakończyła owocne spotkanie, a w kuluarach była okazja do odświeżenia i nawiązania nowych kontaktów branżowych.