Świadomi niezwykłej wagi swoich kompetencji nauczyciele edukacji dla bezpieczeństwa mieli doskonałą sposobność wymiany doświadczeń z naukowcami i praktykami podczas VIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA WOBEC WSPÓŁCZESNYCH WYZWAŃ I ZAGROŻEŃ zorganizowanej w Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Ełku 6.11.2024 r.
Jedną z ważniejszych funkcji współczesnego państwa jest zapewnienie obywatelom podstawowych warunków ochrony przed realnymi i potencjalnymi zagrożeniami związanymi z występowaniem klęsk żywiołowych oraz innych niebezpieczeństw, powodowanych siłami natury lub działalnością człowieka, a także wynikających z działań zbrojnych. Zagwarantowanie bezpieczeństwa pojedynczemu człowiekowi oraz zbiorowości społecznej staje się najważniejszym wyzwaniem filozoficznym i edukacyjnym w XXI wieku.
Edukacja, a w szczególności edukacja dla bezpieczeństwa, służyć powinna zdobywaniu odpowiedniej wiedzy, kształtowaniu umiejętności i postaw sprzyjających budowaniu i ochronie bezpieczeństwa i pokoju. Celem szkoły jest m. in. przygotowanie ucznia do życia w warunkach współczesnego świata, a więc także w sytuacjach różnorodnych problemów, konfliktów, wyzwań i zagrożeń. Uczeń powinien umieć przewidywać następstwa działań, zapobiegać sytuacjom niosącym zagrożenie, unikać nadmiernego ryzyka, bezpiecznie zachowywać się w trudnych sytuacjach, umieć ponosić odpowiedzialność za skutki swoich działań. Edukacja dla bezpieczeństwa stała się ważnym składnikiem procesu nauczania i wychowania dzieci i młodzieży, przygotowującym do przyszłej pracy i odpowiedzialnego funkcjonowania w społeczeństwie obywatelskim. Istotnym czynnikiem w pełnej realizacji celów stojących przed edukacją dla bezpieczeństwa staje się wymiana doświadczeń pedagogicznych oraz współpracy pomiędzy szkołą a instytucjami działającymi w obszarze bezpieczeństwa.
CEL KONFERENCJI
Wymiana doświadczeń naukowych i praktycznych w zakresie identyfikacji, analizy i oceny współczesnych wyzwań i zagrożeń, a także poszukiwanie naukowo uzasadnionych sposobów doskonalenia edukacji dla bezpieczeństwa.
Organizatorzy konferencji
Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku
Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie AWSB w Dąbrowie Górniczej
Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Transgranicznym AWSB w Dąbrowie Górniczej
Katedra Socjologii Zdrowia i Pracy Socjalnej UKSW w Warszawie
Mazursko-Podlaskie Stowarzyszenie Edukatorów
Komitet programowo-naukowy
Przewodniczący:
dr hab. Andrzej Czupryński prof. AWSB – AWSB w Dąbrowie Górniczej
Zastępca przewodniczącego:
mgr Michał JODKO
Członkowie:
prof. dr hab. Andrzej PIECZYWOK – UKW w Toruniu
prof. dr hab. Robert SOCHA - AWSB w Dąbrowie Górniczej
prof. dr hab. inż. Bernard WIŚNIEWSKI - AWSB w Dąbrowie Górniczej
dr hab. Jolanta ŁODZIŃSKA prof. UKSW – UKSW w Warszawie
dr hab. Aleksander BABIŃSKI prof. APwSZ – Akademia Policji w Szczytnie
dr hab. Paweł LUBIEWSKI prof. AWSB - AWSB w Dąbrowie Górniczej
dr hab. Stanisław RYSZ - UP im. Jana Grodka w Sanoku
dr hab. Tomasz SAFJAŃSKI prof. AWSB - AWSB w Dąbrowie Górniczej
dr hab. Jarosław STRUNIAWSKI prof. AWSB - AWSB w Dąbrowie Górniczej
dr hab. Andrzej WAWRZUSISZYN prof. UWM – UWM w Olsztynie
dr hab. inż. Jacek ZBOINA – CNBOP-PIB w Józefowie
dr hab. inż. Tomasz ZWĘGLIŃSKI – Akademia Pożarnicza w Warszawie
dr inż. Magdalena GIKIEWICZ – Akademia Pożarnicza w Warszawie
dr inż. Monika TRYBOŃ – Akademia Pożarnicza w Warszawie
dr inż. Izabela LEPCZAK-GRABOWSKA – Akademia Pożarnicza w Warszawie
dr Robert GWARDYŃSKI – AWF Wrocław
dr Dariusz STACHELEK – WSG w Bydgoszczy
dr inż. Jan ZIOBRO – UP im. Jana Grodka w Sanoku
ZESPÓŁ ORGANIZACYJNY
Przewodniczący:
mgr Jan GRZYB
Członkowie:
prof. ucz. dr hab. Jolanta ŁODZIŃSKA
mgr Krzysztof PIŁAT
mgr Aneta KLONOWSKA
MIEJSCE
Siedziba Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Ełku
Przebieg konferencji
Racjonalizacja organizacji ćwiczeń wybranych elementów systemu bezpieczeństwa państwa prof. dr hab. Bernard WIŚNIEWSKI Akademia Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
Współczesny kryzys zdrowia psychicznego młodzieży prof. ucz. dr hab. Jolanta ŁODZIŃSKA Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Zarządzanie bezpieczeństwem granicy państwowej w obliczu zagrożeń wschodnich prof. ucz. dr hab. Andrzej WAWRZUSISZYN Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Ustawowe podstawy edukacji dla bezpieczeństwa prof. ucz. dr hab. Aleksander BABIŃSKI Akademia Policji w Szczytnie
Rola bezpieczeństwa w życiu społecznymdr Dariusz JURCZAK Europejska Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Olsztynie
Wykorzystanie nowoczesnych technologii w edukacji dla bezpieczeństwa dr inż. Izabella GRABOWSKA-LEPCZAK Akademia Pożarnicza w Warszawie
Ile dezinformacji w informacji? dr Piotr ZAKRZEWSKI Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Edukacja jako element zarządzania kryzysowegodr Dariusz STACHELEK Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Ewakuacja w szkole: dobre praktykimgr inż. Hubert ZAWISTOWSKI, Komenda Powiatowa PSP w Ełku
Edukacja dla bezpieczeństwa w szkole – teoria a praktyka mgr Jan GRZYB Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku
Jak dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo uczniów – na przykładzie SP im. T. Kościuszki w Białej Piskiej mgr Magda GENTEK, SP im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej
Podczas konferencji głos zabrał Michał Jodko, dyrektor MODN, odznaczony Krzyżem Niepodległości z gwiazdą kl. I za wybitne zasługi patriotyczne i działalność dla NSZZ Policjantów, która wynika z działalności MODN w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa. Dyrektor stwierdził: "Edukacja dla bezpieczeństwa to przedmiot wyjątkowy, bo co prawda chcielibyśmy, aby wiedza zdobyta na nim nie musiała być nigdy użyta., jednak poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Polska graniczy z Ukrainą, Białorusią i Rosją. Zagrożenie działaniami wojennymi nas również dotyczy.
Do tego mamy do czynienia z zagrożeniami, których przyczyną jest gwałtowny rozwój przemysłu i cywilizacji. Powodzie, wypadki drogowe, kolejowe, budowlane, skażenie środowiska, zmiany klimatyczne to zjawiska, do których musimy przygotowywać naszą młodzież, dlatego przedmiot edukacja dla bezpieczeństwama sprawić, że człowiek w sytuacji kryzysowej umiał pomóc sobie i innym. Przepisy prawne nie są wystarczające. Potrzebne jest umiejętne wykorzystanie wiedzy w praktyce.
Edukacja dla bezpieczeństwa to odpowiedź na potrzeby nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego. Społeczeństwa żyjącego szybko, często nieostrożnie, ale składającego się z osób, które są chętne do pomocy.
Nauczmy młode pokolenie bezpiecznego poruszania się po współczesnym świecie. Nie możemy dać się uśpić świadomości, że zawsze ochroni nas policja, straż pożarna czy pogotowie ratunkowe. Nic nie zastąpi umiejętności udzielenia pierwszej pomocy, ta czynność przesądza nierzadko o życiu dzieci, młodzieży i dorosłych.
Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku tylko w latach 2020–2024 zorganizował 8 edycji kursu nadającego uprawnienia do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy dla 51 nauczycieli. Natomiast na warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w latach 2020–2024 uczestniczyło 647 pracowników pedagogicznych jak i niepedagogicznych w 42 grupach.
Dziś mamy okazje podziękować osobie, która od lat prowadzi zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy w naszym Ośrodku. To ełcki ratownik medyczny pan Krzysztof Ejdys.