Współpraca szkoły z pracodawcami jako działanie wzmacniające jakość kształcenia zawodowego, podnoszące kompetencje ucznia i znaczenie rozwoju doradztwa zawodowego – to temat konferencji online, która odbyła się w dniu 17 czerwca 2021 r.
Organizatorami konferencji byli: Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie i Starosta Powiatu Ełckiego.
Celem spotkania było podjęcie dyskusji nad poszukiwaniem sposobów podnoszenia efektywności kształcenia zawodowego. Spotkanie zgromadziło: pracodawców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, wizytatorów Kuratorium Oświaty, dyrektorów szkół i placówek oświatowych, doradców metodycznych, kierowników kształcenia praktycznego, doradców zawodowych, nauczycieli, wychowawców.
Dzięki możliwościom jakie stworzył Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku, konferencja mogła być przygotowana i realizowana w sposób profesjonalny.
Obecni na konferencji, zostali wprowadzeni w temat i powitani przez wojewódzkiego koordynatora zespołu powiatowych doradców zawodowych oraz doradcę metodycznego Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Ełku Agnieszkę Jolantę Opaluch.
Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie Krzysztof Marek Nowacki otwierając konferencję uzasadnił potrzebę wymiany doświadczeń i poszukiwania efektów synergii w rozwoju kształcenia branżowego w oparciu o podejmowaną współpracę z pracodawcami i rozwój szkolnictwa branżowego. Starosta Powiatu Ełckiego Marek Chojnowski przedstawił różnorodne formy korzystania uczniów z możliwości zdobywania dodatkowych kwalifikacji podczas staży zagranicznych, kursów i w bezpośrednim kontakcie z pracodawcami. Podkreślił konieczność podnoszenia efektów kształcenia i promocji szkolnictwa branżowego zgodnie potrzebami rynku pracy. Następnie przedstawiono zasady współpracy szkoły z pracodawcami w oparciu o przepisy wynikające z Ustawy Prawo Oświatowe. Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Ełku Marta Obrycka, zaprezentowała formy odbywania praktyk u pracodawców oraz wymagania jakie stawia szkoła przed uczniami w odniesieniu do realizacji praktycznej nauki zawodu. Po tej części konferencji, gdzie przedstawiono organizację i przebieg procesu kształcenia uczniów w szkołach do dyskusji zostali zaproszeni pracodawcy: Adam Wiesław Podgórecki Dyrektor ds. Transportu i Logistyki PT Mazury, Ryszard Łukasik właściciel salonu samochodowego Renault, Katarzyna Sepko właściciel „Kuźni Smaku”, którzy dzielili się wnioskami wypływającymi z analizy tematu: Rozwijanie kompetencji zawodowych uczniów przez współpracę z pracodawcami. W dyskusji podkreślano konieczność kształcenia uczniów i nauczycieli na terenie zakładów pracy i podążania za nowoczesnym rozwojem techniki i technologii produkcyjnych. Ważne jest w kształceniu zawodowym zwracanie uwagi na rozwijanie kompetencji miękkich oraz zatrzymanie uczniów „z pasją” w zakładach, w których odbywają się praktyki. O możliwościach wsparcia uczniów i nauczycieli w zakresie realizacji doradztwa zawodowego i promocji kształcenia zawodowego opowiedziała Teresa Garlicka doradca zawodowy z Powiatowego Centrum Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej w Ełku. Konferencje podsumowano cytatem z wypowiedzi Henriego Forda: „połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces”.