Konferencje metodyczne MODN w gminach z zakresu wsparcia psychologiczno-pedagogicznego uczniów
Dobrostan i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży to istotny problem zdrowia publicznego. Kondycja psychiczna wpływa na sposób myślenia, odczuwania i działania. Zdrowie psychiczne pomaga w życiu codziennym w pełni cieszyć się z życia, pokonywać trudności oraz dokonywać właściwych wyborów. Pomaga w adaptacji do norm społecznych i kulturowych. Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży należy obecnie ważnych zagadnień, którymi zajmują się specjaliści z różnych dziedzin. Troszczenie się o kondycję psychiczną dziecka/ucznia jest ważne na każdym etapie jego rozwoju. Zwłaszcza okres pandemii znacząco wpłynął na funkcjonowanie w wielu aspektach życia, nie tylko stanowiąc zagrożenie w zakresie zdrowia somatycznego, ale także wpływając negatywnie na zdrowie psychiczne. Dzieci i młodzież doświadczyły w tym czasie lęku o zdrowie swoje i najbliższych, izolacji od grupy rówieśniczej i trudności związanych z nauką zdalną. Szczególnie negatywny wpływ edukacja zdalna miała na uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi czy też takich, które funkcjonują w niesprzyjającym środowisku rodzinnym.
Mając to na uwadze MODN w Ełku zorganizował cykl konferencji na temat wspierania psychologiczno-pedagogicznego uczniów ze specjalnymi potrzebami. Konferencje te odbyły się w Gołdapi, Kalinowie i w Starych Juchach.
W dniu 25.10.2023 r. w Gołdapi tematem wiodącym było „Wsparcie i ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży”, zaś w dniu 08.11.2023 r. w Kalinowie i w dniu 15.11.2023 r. w Starych Juchach prelegenci zaprezentowali problematykę „Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych”. Na konferencjach przedstawiono raporty z badań własnych pt. „Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży szkół powiatu gołdapskiego i powiatu ełckiego z perspektywy uczniów i ich rodziców” oraz przedstawiono wnioski z badań, które można wykorzystać do planowania działań w programie wychowawczo-profilaktycznym szkoły oraz w planowaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom i ich rodzicom. Przekazano także informacje dotyczące poczucia traumy i kształtowania odporności psychicznej dzieci i młodzieży. Na konferencjach wystąpił Janusz Tkaczow – doradca metodyczny MODN, dyrektor PP-P w Gołdapi oraz zaproszeni goście, specjalistki z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej: Agnieszka Zarzycka i Hanna Zienkiewicz.
Poruszane na konferencjach zagadnienia wpisują się w priorytety MEiN na rok szkolny 2023/2024, ponieważ Podnoszenie jakości wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin udzielanego w systemie oświaty oraz Wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniuu wychowanków i uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra, rzetelną diagnozę potrzeb rozwojowych dzieci i młodzieży, realizację adekwatnego programu wychowawczo-profilaktycznego są jednymi z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024.
opr. Jan Grzyb – doradca metodyczny MODN w Ełku