Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku już po raz drugi zorganizował kurs dla przyszłych dogoterapeutów. Szkolenie skierowane było wyłącznie do nauczycieli, którzy chcieliby w przyszłości prowadzić zajęcia edukacyjne lub terapeutyczne w obecności psa terapeutycznego.
Celem naszego kursu było nie tylko wyposażenie nauczycieli w wiedzę niezbędną do prowadzenia zajęć specjalistycznych, ale również kształtowanie właściwego stosunku do zwierząt, w szczególności do psów.
Dogoterapia jest niestety często błędnie postrzegana, jako metoda mająca na celu znacząco poprawić samopoczucie dorosłych i dzieci. W takim rozumieniu dobrostan psa jest pomijany. W rzeczywistości dogoterapia to zajęcia, w których pies odgrywa pomocną rolę motywatora. Pies terapeutyczny swoją obecnością ma zachęcać i mobilizować dzieci, młodzież, dorosłych do podejmowania wysiłku i realizowania zamierzonych celów. Dogoterapeuta więc zwraca należytą uwagę zarówno na swoich podopiecznych, jak również na psa, pamiętając o jego potrzebach.
Istotne jest, że sama obecność psa w otoczeniu dziecka/pacjenta nie przyniesie efektów terapeutycznych. Podstawową rolę odgrywa dogoterapeuta prowadzący spotkanie, czyli wykwalifikowany specjalista, zawsze nauczyciel-pedagog posiadający również wiedzę z zakresu pracy z psem. To on jest gwarantem dobrze przeprowadzonych zajęć dogoterapii.
Edyta Musialik