Kurs kształcący przyszłych dogoterapeutów, który trwał od października 2022 roku do stycznia 2023 roku, w Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Ełku odbył się po raz pierwszy. Uczestnicy tego kursu zostali wyposażeni w wiedzę dotycząca organizowania i prowadzenia specjalistycznych zajęć z dziećmi, młodzieżą oraz osobami starszymi z udziałem psa terapeutycznego, jak również w wiedzę o przygotowaniu psa do pracy w terapii. We współpracy z Fundacją „Psi Uśmiech” z Białegostoku doradca metodyczny Edyta Musialik, kynoterapeutka pracująca z psami terapeutycznymi od 2012 roku, przygotowała uczestniczki kursu do przyszłej pracy z wykorzystaniem tej nowatorskiej formy wspomagania terapii.
Owocem pracy naszych dwunastu kursantek jest książka, w której zawarte są scenariusze zajęć dogoterapeutycznych dotyczące edukacji, terapii i spotkań z psem.
W literaturze przedmiotu można przeczytać, że możliwości dogoterapii są wszechstronne i niemalże nieograniczone. Specjaliści podkreślają jednak, że w całym procesie niezwykle ważna jest także osoba odpowiednio przygotowanego kynoterapeuty/dogoterapeuty. Wszystko wszakże zależy od wyobraźni i kreatywności prowadzącego zajęcia, który musi także znać specyfikę pracy z psem. Odpowiednio przygotowany terapeuta powinien zdawać sobie sprawę zarówno z możliwości, jak również z pewnych ograniczeń przy stosowaniu wspomagania terapii w formie kynoterapii. Jedno jest jednak pewne: każda terapia z udziałem psa powinna być procesem zindywidualizowanym, a profesjonalny dogoterapeuta powinien potrafić wykorzystać obecność czworonoga na wiele sposobów, mając na uwadze nie tylko dążenie do realizacji wyznaczonych celów zajęć, ale także dobrostan psa.
Edyta Musialik