Uzależnienia stanowią jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia fizycznego, psychicznego oraz prawidłowego rozwoju społecznego dzieci i młodzieży. Z roku na rok coraz więcej młodych osób narażonych jest na działanie substancji psychoaktywnych, a podejmowanie ryzykownych zachowań nierzadko wynika z presji rówieśniczej, chęci eksperymentowania czy próby ucieczki przed problemami emocjonalnymi. W obliczu tych zagrożeń niezwykle ważną rolę w profilaktyce uzależnień pełnią placówki oświatowe, które stają się przestrzenią do podejmowania działań zapobiegawczych i edukacyjnych w tej dziedzinie.
Należy jednak pamiętać, że to właśnie rodzice mają kluczowy wpływ na życie swoich dzieci i podejmowane przez nie decyzje. Ich postawy, rozmowy, a także sposób reagowania na problemy stanowią fundament skutecznej profilaktyki uzależnień. W związku z tym istotne jest, by jako rodzic posiadać szeroką wiedzę na temat zagrożeń związanych z uzależnieniami oraz metod ich zapobiegania. Tylko w ten sposób będziemy w stanie lepiej reagować na trudne sytuacje, rozpoznać sygnały mogące świadczyć o próbach eksperymentowania z substancjami psychoaktywnymi oraz podejmować odpowiednie działania wspierające dzieci i młodzież w podejmowaniu świadomych i odpowiedzialnych wyborów.
Edukacja zdrowotna jest jednym z podstawowych obszarów realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025, a profilaktyka uzależnień stanowi jej ważny element. Istotne jest więc aby stale prowadzić działania profilaktyczne w tym zakresie, nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale też osób dorosłych.
W trosce o realizację tych założeń, 10 marca 2025 r. w auli Zespołu Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku odbyła się konferencja pod hasłem „Moc świadomych wyborów – profilaktyka uzależnień od substancji psychoaktywnych”. Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ełku, Zespołu Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku oraz Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Ełku.
Wydarzenie skierowane było przede wszystkim do dyrektorów szkół i przedszkoli, rodziców, nauczycieli, pedagogów, psychologów, doradców zawodowych oraz innych pracowników oświaty, a także osób zainteresowanych tematyką profilaktyki uzależnień. Wzięło w nim udział 130 uczestników.
Konferencja stanowiła doskonałą okazję do poszerzenia wiedzy na temat uzależnień oraz substancji psychoaktywnych i ich wpływu na zdrowie. Wykłady przeprowadzili specjaliści z zakresu profilaktyki i leczenia uzależnień:
Marek Kamionowski, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień oraz kierownik Ośrodka Terapii Uzależnień w Starych Juchach, w prelekcji „Uzależnienie od alkoholu – przyczyny, zagrożenia, leczenie”, poruszył temat uzależnienia od alkoholu, wskazując na możliwe przyczyny, zagrożenia oraz możliwości leczenia. Zwrócił też uwagę na trudności, przed którymi stają osoby uzależnione, zwłaszcza w społeczeństwie, w którym alkohol jest głęboko zakorzeniony w życiu rodzinnym i społecznym.
Radosław Gruss, kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, w wykładzie „Zrozumieć, by działać – wiedza kluczem do profilaktyki”, poruszył temat nowych substancji psychoaktywnych. Zwrócił uwagę na ich stosunkowo łatwą dostępność na rynku oraz na fakt, że przedstawiane jako bezpieczniejsze alternatywy niosą ze sobą jednak poważne konsekwencje zdrowotne. Podkreślił, też że jako rodzice oraz osoby pracujące z młodzieżą powinniśmy być świadomi zagrożeń związanych z tymi substancjami.
Konferencja stanowiła doskonałą okazję do zdobycia cennej wiedzy oraz głębokiej refleksji nad tym, jak nasze wybory, zarówno indywidualne, jak i społeczne, mogą wpływać na życie, zdrowie i przyszłość kolejnych pokoleń. Dzięki zaangażowaniu prelegentów oraz aktywnemu uczestnictwu zgromadzonych osób, wydarzenie to stało się ważnym krokiem w kierunku skuteczniejszej profilaktyki uzależnień w naszym regionie.